RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PRASEKOLAH
Hari : Selasa Masa : 9.00-10.00 pagi
Tarikh : 2 Oktober 2012 Bil. Pelajar : 25 orang
Kelas : Prasekolah
Tajuk/tema : Diri saya
Sub
tema : Anggota badan saya
Tunjang : Bahasa dan komunikasi
Standard
Pembelajaran : BM 2.1.4 - Berbual dengan sebutan perkataan yang betul
BM 3.4.2
- Membunyikan dua sukukata dengan
bimbingan.
BM
4.2.6 - Menulis perkataan KV + KV
Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran
murid dapat :
1.
Menamakan
anggota badan
2.
Mengecam
huruf yang terdapat dalam perkataan yang diberi
3.
Mengeja
dan membunyikan sukukata KV
4.
Mencantumkan
dan menulis sukukata KV + KV menjadi perkaataan bermakna
Pengetahuan
Sedia Ada : Murid mengetahui bahagian
tubuh badan
Konsep : Mengenal huruf vokal dan huruf konsonan
Bahan : Gambar,kad
sukukata,kad perkataan dan lembaran kerja
Nilai : Tekun dan berdikari
Kemahiran : Membatangkan sukukata terbuka
Fasa/langkah
|
Isi
Kandungan
|
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
|
catatan/bahan
|
|
Aktiviti
Guru
|
Aktiviti
Murid
|
|||
Permulaan/
set
induksi
(5
minit)
|
Menyanyikan
lagu ABC,lagu huruf vokal dan lagu anggota badan saya
|
Guru
menyanyikan lagu sambil menunjukkan bentuk-bentuk huruf serta membuat pergerakan
|
Murid
menyanyikan lagu bersama-sama guru sambil membuat pergeraakan
|
Bentuk
huruf
|
Langkah
1
(menstruktur)
(10
minit)
|
1.Menamakan
gambar.
2.
|
Guru
menunjukkan kad-kad bergambar mengenai bahagian –bahagian anggota badan.
|
Murid
menamakan bahagian anggota tubuh badan.
|
Teknik
soal jawab
Bahan;
Kad
bergambar
Kad
sukukata
Kad
perkataan
|
Langkah
2
Aplikasi
Idea
(10
minit)
|
1.Mengeja
dan membunyikan sukukata terbuka KV
2.
Menulis dan mencantumkan sukukata berdasarkan gambar untuk membentuk
perkataan
|
1.Guru
menunjukkan kad-kad sukukata KV
2.
Guru membimbing murid mencantum sukukata untuk dijadikan perkataan bermakna.
|
1.Murid
megeja dan membunyikan sukukata-sukukata yang diberi.
2.Murid
menulis sukukata berdasarkan gambar untuk membentuk perkataan bermakna
|
Latihtubi
bacaan
Bahan
:
-
kad sukukata
-lembaran
kerja
|
Refleksi/
Penutup
(5
minit)
|
Menilai
hasil dapatan
Nyanian
lagu
“kalau
anda gembira”
|
Guru
menilai dapatan murid dan bersoaljawab
mengenai apa yang telah di pelajari.
|
Murid
sekali lagi menyatakan bahagian anggota badan yang dipelajari dan menyanyi
bersama –sama guru
|
Soal
jawab
penghargaan
|
Contoh lembaran kerja bertema (Anggota Badan)
2 ulasan:
Contoh RPH prasekolahyang telah dilaksanakan.
Murid prasekolah seharusnya sudah menguasai kemahiran 3M sebelum melangkah ke tahun satu.
thnks sharing :)
Post a Comment